Upravit stránku

Kde nakúpiť korporátne dlhopisy bez strachu, že prídete o všetky svoje úspory?

obrazek-k-clanku

Burza cenných papierov Praha, Česká sporiteľňa, dlhopisové platformy alebo reklamy na internete. Miest, kde nakúpiť korporátne dlhopisy, je veľa, ale zďaleka nie všetky vedú ku šťastné a výnosné budúcnosti. Pozrite sa, kde môžete dlhopisy nakupovať v pokoji, a na čo si naopak dať pozor.
Korporátne dlhopisy sa v moderných dejinách používajú už od minulého storočia. V Česku ich boom nastal niekedy okolo roku 2015 sa spustením prvej dlhopisové platformy na webe Dluhopisy.cz a za tú dobu už konzervatívny investori pochopili, že pokiaľ ide o výšku výnosu, moc zaujímavejších príležitostí na trhu jednoducho nie je. Ponúkajú sa tak predovšetkým dve otázky:
Aké sú riziká korporátnych dlhopisov?
A kde sa dajú korporátne dlhopisy nakúpiť?
Rizikám korporátnych dlhopisov sme radšej venovali samostatný článok. Čo sa týka spôsobov, ako je nakupovať, sú v zásade štyri.

Kde nakúpiť korporátne dlhopisy?
Burza cenných papierov Praha - V súčasnej dobe nájdete na pražskej burze cenných papierov cez 100 korporátnych dlhopisových emisií s ročnými výnosmi od 0,25% až po 5,60%.
Dlhopisy tu upisujú len tie najväčšie a najbohatšie spoločnosti ako PPF, Sazka, FINEP, České dráhy, Regiojet alebo Rohlík, ktoré si môžu dovoliť platiť náročné administratívne úkony a ponúkať nízke výnosy na hranici inflácie. A vy ich tu môžete napriamo a s minimálnym rizikom nakúpiť. Keď za zaplatíte poplatky.
Administrátor emisie - Vždy, keď si prečítate článok o tom, že CPI alebo FINEP vydali dlhopisy a administrátorom emisie zvolili nejakú veľkú a známu banku, znamená to, že ona banka sa stará o celé vydanie i predaj dlhopisov. Týmto spôsobom však dlhopisy nakupujú spravidla len veľkí inštitucionálni investori a pre tých drobné tadiaľ cesta nevedie.
Priamo od emitenta - Nakúpiť dlhopisy priamo od emitenta, typicky na základe internetovej reklamy, je to najhoršie, čo môžete so svojimi peniazmi urobiť. Dlhopisy totiž môže vydať úplne ktokoľvek - v malom objeme nepodliehajú žiadnemu dohľadu a nie sú ani poistené v rámci garančného systému finančného trhu.
Poslať je cudziemu človeku, ktorý na svojich webových stránkach predstavuje sotva dvojstranový biznis plán? To už je môžete rovno vyhodiť do kanála. Alarmujúce by mala byť už len výška úroku - väčšinou cez 10% ročne, neexistujúce história firmy alebo základný kapitál 1 000 korún.
Dlhopisové platformy - inzertné portály, ktoré sa na českom internete v posledných rokoch vyrojili, sú bezpochyby rôznych kvalít. Na každom z nich nájdete nejakú tú chybnú emisiu, ktorá sa z akéhokoľvek dôvodu nepodarila, ale to už je proste podstata korporátnych dlhopisov ako investičného inštrumentu (pozrite sa na ich riziká - odkaz).
Ale u dlhoročných platforiem s mnohými desiatkami úspešne splatených emisií máte aspoň nejakú tú istotu, že neposielate peniaze na pochybné zámery úplným podvodníkom bez histórie.
Dlhopisové platformy totiž často využívajú rôzne mechanizmy a nástroje tretích strán k tomu, aby čo najviac znížili riziko, že v ich inzerciu narazíte na zlé dlhopisy. Veď na dôveryhodnosti a opakovaných nákupoch stojí celý ich biznis.
Jednou z takých platforiem sú aj Dluhopisy.cz, ktoré na českom internete fungujú od úplného začiatku demokratického investovania do korporátnych dlhopisov. Od roku 2015 už pomohli tisícom investorom zhodnotiť svoje úspory a stovkám firiem zafinancovať ich projekty.