Upravit stránku

Riziká korporátnych dlhopisov: Ako môžem prísť o investované peniaze?

obrazek-k-clanku

Začnime tým najjednoduchším. Emitent si zle spočíta rozpočet celého zámeru a niekde v procese mu zrazu dôjdu peniaze. Projekt nedokončí, nemôže ho speňažiť a dlhopisy nemá z čoho splatiť. V takom prípade ale ešte nemusíte hádzať flintu do žita. Môže ho predať nedokončený alebo rozpredať svoj majetok a dlhopisy splatiť z toho. Rovnako tak môže požiadať o predĺženie splatnosti a dlhopisy splatiť s odkladom. Medzitým si peniaze požičia inde alebo znovu alebo zarobí na inom projekte. V takom prípade vám samozrejme náleží výnos aj za predĺžené obdobie.
Ďalším rizikom korporátnych dlhopisov je, že ich môže vydať v podstate ktokoľvek bez nejakej expertné validácia investičného zámeru, ktorého posúdenie je potom len čisto na investorovi. Ak sa však investor dôkladne neoboznámi s materiálmi alebo len nie je schopný daný zámer posúdiť a investuje do dlhopisov určených k vývoju služby, ktorú nikto nepotrebuje, vyhliadky na splatenie logicky nebudú zrovna ružové. Firmy s revolučnými zámermi navyše spravidla nemávajú žiadnu históriu ani majetok a nádeje, že si z insolvenčného konania odnesiete aspoň nejakú časť svojho vkladu, väčšinou rýchlo zhasína.

Existuje aj možnosť, že si emitent všetko spočíta správne, bude to čestný človek a jeho zámer bude dávať dokonalý zmysel, ale zasiahne vyššia moc, niečo sa stane a vy o svoj vklad rovnako prídete. Korporátne dlhopisy nie sú poistené v rámci garančného systému finančného trhu, hoci mnohé platformy lákajú na garantovaný výnos. Ten môže byť maximálne fixné, v zmysle, že dostanete vopred daných 8%, ktoré sa v závislosti na infláciu nemení, ale nikto vám ho nikdy negarantuje.

A potom je tu tá najhoršia možnosť a najväčšie riziko. Emitentom vami zakúpených dlhopisov je podvodník, ktorý sa chcel priživiť na rozširujúcom sa trendu dlhopisového financovania. Napísal si fiktívne emisné podmienky, vymyslel si fiktívne investičný zámer, vytvoril si jednoduchú webovú stránku a cez reklamu na internete vyberá od ľudí peniaze, ktoré od začiatku nemá v pláne investovať ani vrátiť. V takom prípade vám nezostáva než podať trestné oznámenie, ale šanca na získanie svojich peňazí, nieto nejakého výnosu, späť je mizivá. Preto je najbezpečnejšie nakupovať na preverených dlhopisových platformách, ktoré už fungujú roky, majú nejaké skúsenosti a inzerujú len zmysluplné projekty overených podnikateľov.
Pozrite sa na aktuálnu ponuku korporátnych dlhopisov na platforme, ktorá funguje už od roku 2015 a za tú dobu úspešne zafinancoval viac ako 150 projektov.