Rady a tipy na investovanie do nehnuteľností
investície (takmer) bez rizika
S investičnými bytmi, prípadne investičnými kancelárskymi priestormi, môžu investori dosiahnuť a väčšinou tiež dosahujú na ďaleko vyššie výnosy, než pri stavebných sporeniach či termínovaných vkladoch v bankách, kde sa úroky v posledných rokoch pohybujú na úrovni teploty decembrového dopoludnia. Nehnuteľnosti uchovávajú hodnotu peňazí po desaťročia, chránia ich pred infláciou, a navyše zaisťujú prípadné bývanie pre ďalšie generácie.
Nie každá nehnuteľnosť je však pre takéto účely vhodná a úspech investície závisí od mnohých faktorov od stavebného materiálu cez lokalitu až po aktuálnu fázu hospodárskeho cyklu. Všeobecne je ale investícia do nehnuteľnosti považovaná za jednu z najbezpečnejších variantov. Jediné riziko poskytuje negarantovaný výnos. Pretože zatiaľ čo akcie vynáša pravidelne dividendy, dlhopisy kupón a stavebné sporenie s termínovanými vkladmi úrok, istotu nájomníkov nemáte u nehnuteľností nikdy. V čase medzi odsťahovaním starých a nasťahovaním nových je potom investor aj vo veľkých mestách nejaký ten týždeň v strate.
výnos najmenej 5%
Aspoň „pár“ nehnuteľností sa objavuje v portfóliu každého milionára, pretože ide o takmer bezrizikovú investíciu so stabilným príjmom. Aby sa investícia do nehnuteľnosti vyplatila, uvádza sa, že by jej výnos nemal byť nižší ako 5% ročne. A ako sa vlastne výnos nehnuteľnosti vypočíta, keď nemá žiadny stanovený kurz alebo výnos? Uvažujme byt za 2,4 milióna korún az neho plynúci mesačný nájom vo výške 10 000 korún. Ročný príjem z nájomného 120 000 korún vydelíme cenou nehnuteľnosti. Teda 120 000: 2 400 000 = 0,05. Pre percentuálne vyjadrenie vynásobíme 0,0 5x 100 a dostávame sa na ročný výnos nehnuteľnosti 5%.