Upravit stránku

Investori sa zbavujú akcií a kryptomien. Utekajú k dlhopisom

obrazek-k-clanku
Inflácia, ktorá už presakuje do všetkých kútov ekonomiky, odradzuje investorov od rizikovejších aktív. Tí tak orezávajú svoje akciové a kryptomenové portfólia a utekajú k dlhopisom. Príliv peňazí drobných investorov do dlhopisových fondov je najsilnejší za posledných tridsať rokov.

Wall Street zažila najväčšie prepady akcií od začiatku roka. Akciové indexy S&P 500 a Nasdaq prudko oslabili, pretože investori očakávajú ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb.

Index S&P 500 stratil za minulý týždeň 5,1 percenta. Technologický Nasdaq dokonca 5,6 percenta. Pre oba kľúčové indexy ide o najhorší týždeň od začiatku januára.

Začiatkom tohto týždňa sa k poklesu pripojili tiež akciové trhy v Európe. Hlavný index STOXX Europe 600 odpisuje viac než dve percentá, a je tak najnižšie od marca, kedy na trh doľahol začiatok vojny na Ukrajine.

Čo sa týka kryptomien, tak hodnota celého trhu prvýkrát od minulého januára klesla pod bilión dolárov a obidve najväčšie kryptomeny – bitcoin a ethereum – sú na dne.

Bitcoin zmazal celý svoj rast za posledný rok a pol, keď klesol dokonca pod 20 tisíc eur. Rovnako aj ethereum, ktoré sa zo svojho maxima na 4.800 eur zrútilo pod 1 tisíc eur.

Americké ministerstvo práce totiž oznámilo, že spotrebiteľské ceny v máji vzrástli medziročným tempom o 8,6 percenta, čo bolo viac, než očakávali ekonómovia. Výrazne vzrástli ceny potravín, energií i bývania.

Inflácia v Spojených štátoch sa ocitla najvyššie od roku 1981 a donútila investorov reštrukturalizovať svoje portfólia. Trendom sú teraz nevolatilné „komodity“ ako starožitnosti, vína alebo hodinky a inštrumenty, ktoré ponúkajú fixné výnosy. Predovšetkým dlhopisy.

Ako upozorňuje denník The Wall Street Journal, príliv peňazí drobných investorov do dlhopisových fondov je najsilnejší za posledných takmer tridsať rokov.

K tomu je potrebné pripočítať rekordný záujem o nákup dlhopisov priamo od štátu, čo v Spojených štátoch na rozdiel od Slovenska nie je nič výnimočného.

Obľúbené slovenské a české štátne protiinflačné dlhopisy naviac ministerstvo pred časom úplne zrušilo – zostávajú len korporátne.