Upravit stránku

Tri dôkazy, že sa akciový trh nachádza v obrovskej bubline

obrazek-k-clanku

Akcie sú v bubline, počúvame okolo seba čoraz častejšie už niekoľko rokov, a začalo to už dávno pred pandémiou covidu, ktorá akciový trh, predovšetkým v USA, premenila v autíčko na vysielačku. Ako je to naozaj?

Zrejme najjednoduchšie dôkaz, že sa v akciovej bubline skutočne ocitáme, je obľúbený ukazovateľ jedného z najznámejších investorov na svete Warrena Buffetta - pomer kapitalizácie akciového trhu k HDP.

Buffett ho použil ako svoje slávne zdôvodnenie, prečo sa koncom 90. rokov vyhol technologické bubline. A podľa tohto pomeru je súčasná bublina dokonca ešte oveľa väčšie!

Ďalším spôsobom, ako určiť, či je trh ešte zdravý, alebo už sa nachádza v bubline, je prílev kapitálu do fondov, ktorý meria, koľko peňazí investori vkladajú do akcií.

Aby sa jednalo o skutočnú bublinu, musela by na trhu panovať absolútnu mánia investorov, ktorí by nevedeli, kam svoje peniaze naliať skôr.

Deje sa to? Áno! A dokonca v bezprecedentnom meradle. Podľa CNBC vložili investori za posledných päť mesiacov do akcií viac peňazí ako za predchádzajúcich 12 rokov dohromady.

A potom je tu ešte tzv. 50 mesačný kĺzavý priemer (MMA), jeden z najjasnejších znakov vstupu akciového trhu do bubliny.

Ten sa aktuálne nachádza 40% nad ideálnu líniou, výš bol za posledných 40 rokov len trikrát: tesne pred krachom v roku 1987 a dvakrát počas technologickej bubliny.

Inými slovami: O tom, že sa na akciovom trhu znova nafúkla obrovská bublina, už teda nie je sporu. Otázkou je len, kedy praskne a aké veľké škody to prinesie.