Upravit stránku

Porovnanie akcií a korporátnych dlhopisov

Porovnanie akcií a korporátnych dlhopisov

Zarobené a nasporené peniaze je škoda nechať len tak zaháľať v banke na bežnom účte, kde v priebehu času strácajú na hodnote. Otázkou však zostáva, či je lepšie riskovať a vďaka snahe o zvýšenie výnosu o peniaze prísť, alebo zvoliť niektorý z konzervatívnejších nástrojov s pevne stanoveným výnosom. Základným zmyslom investovania je zhodnotenie investorovho majetku. Najčastejšími porovnávanými parametrami sú poplatky a garancia vrátenia investovanej čiastky.

Akcie hore a dole

Iste ste sa stretli s ľuďmi, ktorí prekonali na akciovom trhu. Nezáleží na tom, či to bolo na českej alebo zahraničnej burze. Je potrebné si uvedomiť, že investovanie do akcií je špekulácia. Cena akcie sa môže pohybovať hore a dole, čo pre investora znamená mať chvíľu zisk a chvíľu stratu. Treba si tiež uvedomiť, že historický vývoj akcie nie je zárukou budúcich výnosov. Ak teda cena akcie rástla posledných niekoľko rokov nahor, neznamená to, že porastie aj v budúcnosti.

Zárobok jedného je vykúpený stratou iného

Na akciovej burze sa stretávajú špekulanti, ktorí chcú nakúpiť, a špekulanti, ktorí chcú predať. Každý chce (ak investuje na rast akcie) za lacno nakúpiť a za draho predať. Keby to takto fungovalo, boli by sme všetci milionári. Ono to tak ale nefunguje. Realita je taká, že zárobok jedného je vykúpený stratou druhého a to treba mať na pamäti. Vždy, keď prerobíte, tak na druhej strane niekto zarobil. Akcie vám negarantujú výnosy ani návratnosť vami vložených prostriedkov.

Garancia pri dlhopisoch

Dlhopisy, ako napokon hovorí zákon č. 190/2004 o dlhopisoch, garantujú návratnosť vloženej investície a pokiaľ je uvedený pevný úrok, tak aj pevný výnos. Pri dlhopisoch nie je zisk jedného vykúpený stratou iného. Nákupom dlhopisu požičiavajte finančné prostriedky spoločnosti, ktorá garantuje návratnosť investície a ako odmenu navyše úrok. Tento úrok môže byť vyplatený aj niekoľkokrát ročne, záleží na emisných podmienkach. Jednoducho si tak môžete spočítať, koľko vám investícia vynesie. Ďalšou nespornou výhodou je, že nákup dlhopisov je bez poplatkov, pretože nenakupujete dlhopisy cez žiadneho sprostredkovateľa (napríklad banka, finančný poradca a pod.), ale priamo od emitenta. Rovnako neexistuje poplatok za vedenie účtu, pretože dlhopisy máte doma na stene.

Akcie

  • historický vývoj akcie nie je zárukou vývoja budúceho
  • výnos jedného investora je vykompenzovaný stratou iného
  • akcie negarantujú návratnosť investovanej čiastky
  • poplatky za nákup a predaj, často aj za vedenie účtu

Dlhopisy

  • garancie vrátenia investovanej čiastky
  • väčšinou pevný úrok
  • možnosť predčasného splatenia
  • žiadne poplatky