Je lepšie svoj biznis skanibalizovať sám, než čakať, až to urobí niekto iný, vysvetľuje Jiří Šmejc z Home Creditu, prečo najväčšia eurázijská úverovka investovala do Zonkyho 20 miliónov korún, keď by bolo oveľa jednoduchšie zašliapať ho do zeme, kým bol ešte v plienkach. Keď vidím, ako myslí generácia mojich detí, hovorím si, že z toho raz môže byť veľká vec, dodáva.
Zonky.cz je tu pre každého, kto si potrebuje požičať peniaze, a buď nemá rád banky, alebo banky z nejakého dôvodu nemajú rady jeho. Pokiaľ teda má človek toľko pôžičiek, že už mu banka ďalšiu skrátka nedá, musí sa rozhliadať inde. V takom prípade požiada zebru s somárom hlavou (Zebra Donkey = Zonky), či by sa na jeho pôžičku mohli zložiť ľudia formou tzv. crowdfundingu - hromadného financovania. Ak to Zonky povolí, musí žiadateľ o pôžičku spísať svoj životný príbeh tak, aby potenciálnych investorov zaujal, a oznámiť, na čo mu pôžička poslúži. Väčšinou sa tu ako účel objavuje refinancovanie existujúcej pôžičky, kúpa automobilu alebo splatenie všetkých záväzkov svojho rodiča. Práve sociálny rozmer, ktorý Zonkymu prináša zverejnené príbehy, povyšuje celý koncept nad úroveň bánk.
Zdá sa vám požičať neznámemu človeku štvrť milióna (celkom) na vysnívaného chryslera príliš riskantné? Verte, že je, a to aj napriek tomu, že za celým projektom stojí Home Credit prvého a trinásteho najbohatšieho Čecha Petra Kellnera a Jiřího Šmejca. A kto iný by mal mať väčší prehľad o bonite žiadateľov a viac skúseností s poskytovaním úverov, než jedna z najväčších úverových spoločností na svete? Vďaka nemu má Zonky ako jediná peer-to-peer platforma prístup do nebankového registra dlžníkov. A napriek tomu je najskôr z legislatívnych dôvodov najvyššia možná pôžička jedného investora jednému žiadateľovi len 5 tisíc korún. Keby totiž veriteľ nedostál svojmu záväzku, bude každý z investorov riešiť iba priestupok, nie trestný čin a tým skôr sa do žiadneho riešenia ani nepustí.
Podiel nesplatených úverov v bankách presahuje 5% au P2P platforiem sa odhaduje ešte ďaleko vyšší. Napríklad na Bankerate dosahuje až na 25%. To znamená, že každý štvrtý poskytnutý úver sa jednoducho nesplatí celý.
Zonky každú pôžičku ohodnotia svojim vlastným ratingom, ktorý sa odráža na výške úroku, pričom rating A býva ocenený na 4% a s rizikovejšou investíciou sa úroky zvyšujú až k dvadsiatim. To ale neznamená, že investor dostane celých 20 %. Zonky totiž žije z provízií a z každej uskutočnenej pôžičky si berie dve percentá od žiadateľa, ale jedno percento z istiny aj od investora. Zároveň je nutné si uvedomiť, že ratingy na Zonky.cz neudeľuje žiadna ratingová agentúra, ale sama zebra s oslom, preto ich treba brať s rezervou a neupínať sa k 100% bezpečnosti pri pôžičke s ratingom A**.